زایمان سزارین به صورت تولد جنین از راه برش دیواره شکم و دیواره رحم تعریف می شود. امروزه از هر ده زن آمریکایی که هر ساله در ایالات متحده امریکا زایمان می کنند، یک نفر سابقه سزارین دارد.  

بیش از 85 درصد موارد زایمان به علت سزارین قبلی، دیستوشی زایمان، زجر جنینی و نمایش بریچ می باشد. از آن جا که زایمان طبیعی برای مادر و نوزاد خطرات کمتر و هم چنین هزینه کمتری در بر دارد، این روش مناسب تر می باشد.   

عوارض زایمان سزارین شبیه سایر عمل های جراحی شامل:چسبندگی‌ها، عوارض بیهوشی، خطر از دست دادن حجم زیادی از خون و همچنین احتمال بروز حاملگی‌های پر خطر در آینده( جفت اکرتا، جفت سرراهی، طولانی شدن زمان زایمان، زایمان زودرس ، وزن کم هنگام تولد) می‌باشد.

نتایج به دست آمده از مقاله چند تن از اساتید دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نشان می دهد که در صورت تکرار سزارین، مدت بستری شدن در بیمارستان 3.1) در مقابل 1.2 روز( و هم چنین عوارض به دنبال عمل جراحی افزایش دارد. هم چنین در مطالعه حاضر موردی از پارگی رحم که مهم ترین عارضه زایمان طبیعی به دنبال سزارین است، مشاهده نشده است. 

همچنین نتایج به دست آمده نشان می دهند در صورت انتخاب دقیق افراد برای زایمان طبیعی و انجام مراقبت های دقیق در طی زایمان، زایمان طبیعی به دنبال سزارین می تواند به صورت یک روش کم خطر استفاده شود.  

 
طبقه بندی:
ارسال توسط سپیده
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ